B1 - Witamina B1 (inaczej nazywana tiaminą) współuczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, mięśni i serca, wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Pomaga zwalczyć i zapobiega chorobie beri-beri.
B2 - Witamina B2 przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, chroni przed powstawaniem stany zapalnych błon śluzowych w naszym organizmie. Jest niezbędna dla właściwego wzrostu i rozwoju organizmu, bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, w wytwarzaniu hormonów. Stymuluje komórki do mnożenia przez co działa korzystnie na uszkodzoną skórę przy zabliźnianiu się ran. Pomaga walczyć z depresją, a w połączeniu z żelazem wspomaga leczenie niedokrwistości.
B6 - Witamina B6 również odgrywa niezwykle ważną rolę w ludzkim ciele - wspiera układ odpornościowy, zmniejsza uczucia zmęczenia i znużenia, pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Dodatkowo bierze udział w regulacji aktywności hormonalnej, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, a także w produkcji czerwonych krwinek.
B5 - Kwas pantotenowy
Witamina B5 (kwas pantotenowy) ma liczne właściwości - bierze udział w regeneracji komórek skóry i błon śluzowych, chroni serce przed chorobą niedokrwienną, organizm przed infekcjami, a także zapobiega siwieniu (wspomaga proces pigmentacji włosów). Bierze udział w reakcjach utlenienia i syntezy kwasów tłuszczowych (szczególnie istotne) dla sportowców. Jest ona również ważna dla osób starszych, przemęczonych i pozostających pod wpływem długotrwałego stresu.
B7 - Witamina B7 (biotyna) jest niezbędna do prawidłowej przemiany materii, zwłaszcza w przemianie glukozy, ponieważ stabilizuje jej poziom we krwi. Wspomaga również pracę tarczycy, wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry oraz włosów, natomiast w połączeniu z witaminą K uczestniczy w syntezie protrombiny (jednego z białek odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi).
B9 - (kwas foliowy) jest to witamina, która niezbędna jest dla każdej komórki naszego ciała, od momentu poczęcia aż do późnej starości. Kwas ten reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek ludzkiego organizmu. Ma wpływ na tworzenie się naszej krwi (działanie anty-anemiczne). Wpływa pozytywnie na układ nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego, zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit, a także chroni organizm przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy).
B12 - Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i pokarmowego. Zdaniem naukowców wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne, może uchronić przed chorobą Alzheimera, nowotworami i przed chorobami psychicznymi. Zapobiega utracie pamięci i zwiększa możliwość koncentracji. Bierze również udział w syntezie serotoniny (tzw. hormon szczęścia). Jeżeli poziom witaminy B12 (a co za tym idzie - serotoniny) jest zbyt niski, pojawiają się rozdrażnienie, zmęczenie oraz zły nastrój.